Nice one from Sephora; this Pro Lesson palette is perfect for beauty beginners, young or old. With illustrated instructions for two beauty looks using the colours in the palette, which you can then adapt to any colours in or out of the palette, it’s really simply laid out and great for having a play. It’s $28 but of course, the Sephora obsession with telling you what it’s really worth, if you bought everything individually, I assume they mean, is a bit of a poison arrow. I’d like to know why, if it has a $68 value and being sold for $28, anyone would think of paying clearly far too much for the individual products. Hey?

*all products are sent to me as samples from brands and agencies unless otherwise stated. Affiliate links may be used. Posts are not affiliate driven.